UVERENJE O NEKAŽNJAVANJU ZA PRAVA GRAĐANA U INOSTRANSTVU
Uverenje o nekažnjavanju za prava građana u inostranstvu, tj. Uverenje o neosuđivanosti, je često potrebno našim sunarodnicima u inostranstvu, najčešće radi zaposlenja odnosno promene poslodavaca. Građani često ne budu u mogućnosti da dođu lično te se obraćaju za pravnu pomoć advokatu.
Advokat to može obaviti za Vas, uz punomoćje naravno. Potrebno je da se najmanje dva puta ode na šalter MUP-a, da se popuni zahtev i da se uplate takse. Međutim klijentima obično takvo uverenje o nekažnjavanju (neosuđivanosti) ne znači bez apostille pečata (što zavisi od države u kojoj se uverenje koristi).
Apostille pečat služi za overu originalnog pečata i potpisa na originalnom dokumentu. Dakle, njime se ne overava sadržaj dokumenta, nego se potvrđuje da su pečat i potpisnik verodostojni.
Apostille pečat je uveden 5. oktobra 1961. godine. Uveden je od strane država potpisnica Haške Konvencije, kojih ima oko 100, a Srbija je takođe među njima. Ovim pečatom ili uverenjem legalizuje se međunarodna upotreba javnih dokumenata, u pravne svrhe, ali samo među državama koje su potpisale Hašku Konvenciju. Na ovaj način apostille pečat je dovoljan dokaz za verodostojnost dokumenta među tim državama i nije potrebno više overa.
Najzad, na kraju valja napomenuti da se Uverenje o neosuđivanosti često pretvori u „Uverenje o osuđivanosti“, jer klijenti katkad zaborave na učinjeno krivično delo, nekad i pre nekoliko decenija. U tom slučaju mora da se sprovede postupak rehabilitacije, zakonske ili sudske. Više o rehabilitaciji možete pročitati ovde.