Tužba protiv novina(ra) – Advokat Beograd Knežević
„Tužiti novine“, to je izjava koju često upotrebe ljudi o koje su se mediji ogrešili. Ako je na nekom polju moderno vreme donelo promene to su svakako mediji. Medjutim, u toj gladi za eksluzivom, mediji često greše, nekad naravno omaškom i nepažnjom, a nekad i skrivljeno, čak i namerno. Da li tako što pogreše ime i prezime, zamene identitet, ili nekad i ciljano, stave „na mete“ nevine ljude, ali kalkulišući da će ih jeftinije koštati da plate eventualni sudski spor i naknadu štete, nego što mogu da izgube ne objavljujući ekskluzivu.
Kako je navedeno u odgovoru UNS-u, naknadu nematerijalne štete (pretrpljeni duševni bol, povredu ugleda, časti i/ili prava na privatnost) tražilo je 507 tužilaca u 2016. godini i 636 u 2017. godini.
„U 2016. godini ukupno je rešeno 506 predmeta sa oznakom P3 (tužbe za povredu ugleda i časti), dok je u 2017. rešeno 460 predmeta“, naveo je u odgovoru UNS-u Viši sud u Beogradu.
Pravo na naknadu štete
Lice na koje se odnosi informacija čije je objavljivanje u skladu sa ovim zakonom zabranjeno, a koje zbog njenog objavljivanja trpi štetu, ima pravo na naknadu materijalne i nematerijalne štete.
Odgovornost novinara i odgovornog urednika
Novinar, odnosno odgovorni urednik odgovara za štetu nastalu objavljivanjem informacije, ako se dokaže da je šteta nastala njegovom krivicom.
Objektivna odgovornost izdavača
Izdavač odgovara za štetu nastalu objavljivanjem informacije, kao i za propuštanje objavljivanja informacije bez obzira na krivicu.
Solidarna odgovornost
Novinar, odgovorni urednik i izdavač solidarno odgovaraju za štetu nastalu objavljivanjem informacije
Isključenje odgovornosti
Novinar, odgovorni urednik i izdavač ne odgovaraju za štetu ako je informacija:
1) verno preneta iz javne skupštinske rasprave ili javne rasprave u skupštinskom telu;
2) verno preneta iz sudskog postupka, u skladu sa ovim zakonom;
3) verno preneta s javnog skupa, a novinar je postupao s dužnom novinarskom pažnjom;
4) sadržana u dokumentu organa javne vlasti na koji se primenjuje zakon kojim se uređuje slobodan pristup informacijama od javnog značaja, a javnost ima opravdani interes da za nju zna;
5) objavljena u emisiji koja se emituje uživo, a novinar je postupao s dužnom novinarskom pažnjom.
Za štetu prouzrokovanu objavljivanjem neistinite ili nepotpune informacije koja potiče od organa javne vlasti odgovara Republika Srbija, autonomna pokrajina, odnosno jedinica lokalne samouprave čiji je to organ, bez obzira na krivicu.
Visina naknade štete
Prilikom odlučivanja o visini naknade štete, sud posebno ceni:
1) da li je tužilac pokušao da umanji štetu korišćenjem drugih sredstava pravne zaštite u skladu sa odredbama ovog zakona;
2) da li je tuženi onemogućio tužiocu da umanji štetu objavljivanjem odgovora, ispravke ili druge informacije na osnovu odluke nadležnog suda.
Rok za tužbu za naknadu štete
Tužba za naknadu štete podnosi se u roku od šest meseci od dana objavljivanja informacije, odnosno od dana kada je tuženi bio dužan da objavi informaciju.
U slučaju da vam je potrebno angažovanje advokata za postupak protiv „novina“ možete nas kontaktirati putem ovog linka.