Nezakonit otkaz – Advokatska kancelarija Beograd Knežević
Pre svega treba imati na umu da vam poslodavac može otkazati ugovor o radu ili „narodski rečeno“ dati otkaz samo iz razloga koji su izričito propisani Zakonom o radu. Dakle, otkaz ugovora o radu nije moguć po proizvoljnoj želji poslodavca već za to moraju biti ispunjeni zakonski uslovi. Pored toga, Zakonom o radu propisana je i procedura koja mora da se ispoštuje prilikom otkazivanja ugovora o radu (koja podrazumeva propisno uručenje upozorenja pred otkaz, davanje roka za izjašnjenje na upozorenje, itd.) jer će se u suprotnom otkazna procedura smatrati nezakonitom. Dakle, ukoliko vam poslodavac otkaže ugovor o radu, a da pritom to nije urađeno iz nekog od zakonom propisanih razloga ili je učinjeno uz kršenje zakonske procedure, imate pravo da pred sudom zaštitite prava koja su vam povređena i to podnošenjem tužbe za nezakonit otkaz.
Prillikom navođenja otkaznog razloga u rešenju o otkazu ugovora o radu, poslodavac često propusti da obrazloži činjenice koje govore u prilog tome da je nastupio otkazni razlog i potkrepi ih odgovarajućim dokazima. U tom smislu, sama tvrdnja poslodavca da je nastupio otkazni razlog nije dovoljna.
Poslodavac je kod većine otkaznih razloga dužan da vam dostavi upozorenje pred otkaz kojim vam se mora ostaviti rok od najmanje 8 radnih dana da se izjasnite na upozorenje. Savet advokata je da uvek odgovorite na upozorenje pred otkaz, bilo samostalno bilo uz stručnu pomoć, i to uz što detaljniju argumentaciju potkrepljenu odgovarajućim dokazima jer će u slučaju eventualnog sudskog spora takav odgovor biti od velikog značaja.
Jako je bitno naglasiti da u zakonu postoji propisan rok za pokretanje tužbe za nezakonit otkaz, a to je 60 dana od dostavljanja rešenja, te ukoliko u tom roku ne podnesete tužbu gubite pravo da to i naknadno učinite.
Tužbom za nezakonit otkaz možete tražiti vraćanje na rad ili, ukoliko to ne želite, naknadu štete usled nezakonitog otkaza u iznosu od najviše 18 zarada, u zavisnosti od vremena provedenog u radnom odnosu kod poslodavca, godina života zaposlenog i broja izdržavanih članova porodice.
Dosta „popularan“ razlog za otkaz je tzv. tehnološki višak, kada vam poslodavac ukine radno mesto na kom ste radili i otkaže vam ugovor o radu jer ne postoji više potreba za vašim daljim radom. U praksi se poslodavci često odlučuju na otkaz usled tehnološkog viška i morate da znate da u tom slučaju imate pravo na otpremninu za vreme koje ste proveli na radu kod poslednjeg poslodavca.
Ukoliko se odlučite za angažovanje advokata za nezakonit otkaz, možete nas kontaktirati.