Pritvor – trajanje i određivanje – Advokatska kancelarija Knežević Beograd
Sećam se, još na početku studija, kada me je profesor kriminologije, umalo oborio zato što sam rekao na ispitu, da je pritvor kazna. Dakle jedna od kazni u krivičnom pravu, jeste zatvor, nikako pritvor.
Pritvor jeste mera, i to najstrožija koja omogućuje nesmetano vođenje krivičnog postupka u određenim zakonom navedenim slučajevima. Određuje ga Rešenjem Sudija za prethodni postupak, ranije poznat kao Istražni sudija, obično na predlog Javnog tužioca, a posle potvrđivanja optužnice i po službenoj dužnosti.
Razlozi za određivanje pritvora su taksativno navedeni u Zakonu o krivičnom postupku, tako se pritvor može odrediti protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo ako:
1) se krije ili se ne može utvrditi njegova istovetnost ili u svojstvu optuženog očigledno izbegava da dođe na glavni pretres ili ako postoje druge okolnosti koje ukazuju na opasnost od bekstva;
2) postoje okolnosti koje ukazuju da će uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela ili ako osobite okolnosti ukazuju da će ometati postupak uticanjem na svedoke, saučesnike ili prikrivače;
3) osobite okolnosti ukazuju da će u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo ili dovršiti pokušano krivično delo ili učiniti krivično delo kojim preti;
4) je za krivično delo koje mu se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko deset godina, odnosno kazna zatvora preko pet godina za krivično delo sa elementima nasilja ili mu je presudom prvostepenog suda izrečena kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, a način izvršenja ili težina posledice krivičnog dela su doveli do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.
Krivični postupak protiv okrivljenog koji je u pritvoru je hitan. Dužnost je svih organa koji učestvuju u krivičnom postupku i organa koji im pružaju pravnu pomoć da trajanje pritvora svedu na najkraće neophodno vreme i da postupaju sa naročitom hitnošću ako se okrivljeni nalazi u pritvoru.
Rešenje o pritvoru predaje se okrivljenom u času hapšenja, a najkasnije u roku od 12 časova od časa pritvaranja. Protiv rešenja o pritvoru stranke i branilac mogu izjaviti žalbu veću.
Koliko traje pritvor?
Rešenjem Sudije za prethodni postupak okrivljeni se može zadržati u pritvoru najviše tri meseca od dana lišenja slobode. Može još za najviše tri meseca, na obrazložen predlog Tužioca, od strane Veća neposredno višeg suda. Ako se do isteka navedenih rokava ne podigne optužnica, okrivljeni će se pustiti na slobodu.
Od predaje optužnice sudu pa do upućivanja okrivljenog na izdržavanje krivične sankcije koja se sastoji u lišenju slobode, pritvor se može odrediti, produžiti ili ukinuti rešenjem veća.
Ovaj pritvor može trajati i do upućivanja okrivljenog na izdržavanje krivične sankcije koja se sastoji u lišenju slobode, a najduže dok ne istekne vreme trajanja krivične sankcije izrečene u prvostepenoj presudi.
Lakše mere umesto pritvora („zabrana napuštanja stana „tzv. nanogica“ npr.)
Ono na čemu treba insistirati u praksi jeste primena drugih, lakših mera iz čl. 188 ZKP, pre svega mere zabrane napuštanja boravišta, jemstva i posebno meru zabrane napuštanja stana.
Tu treba naglasiti da mera zabrane napuštanja stana nije isto što i izdržavanje kazne zatvora u kućnim uslovima. Zabrana napuštana stana nije kazna (tzv. kućni zatvor jeste), kao što smo na početku rekli i za pritvor, već samo mera za nesmetano vodjenje krivičnog postupka, i to prilično blaža mera od pritvora.
Advokatske kancelarije koje se bave krivičnim pravom mogu Vas braniti i zastupati i u pritvorskim premetima. Zaista se ne bave svi advokati krivičnim pravom, posebno ne pritvorskim predmetima. Advokatska kancelarija Knežević, u svom dosadašnjem radu, ima i imala je desetine pritvorskih predmeta, tako da slobodno možemo reći da imamo prilično iskustvo u ovoj oblasti.
2 Comments: