Pored materijalne šteta može često biti i nematerijalna. Ko drugome prouzrokuje štetu dužan je naknaditi je, ukoliko ne dokaže da je šteta nastala bez njegove krivice. Drugim rečima, svako ko prouzrokuje drugom licu neku štetu dužan je da je nadoknadi, osim ukoliko ne dokaže da nije kriv za nastalu štetu.
Nematerijalna šteta može nastati iz različitih događaja, šteta nastala u saobraćajnoj nezgodi, šteta nastala u slučaju napada ili ujeda nevlasničkog psa odnosno psa lutalice, šteta usled objave netačnih informacija u sredstvima javnog informisanja itd.
Nematerijalna šteta nastaje na nematerijalnim (neimovinskim) dobrima. Iako nastaje na neimovinskim dobrima, sud može dosuditi novčanu naknadu oštećenom, i to za pretrpljene fizičke bolove, za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženost, povredu ugleda, časti, slobode ili prava ličnosti, smrt bliskog, lica kao i za strah. Sud može dosuditi novčanu naknadu za nematerijalnu štetu, nezavisno od naknade materijalne štete.
Naknada nematerijalne štete, odnsno parnični postupak ako mu prethodi krivični postupak, na primer za krivično delo uvrede. Više o krivičnom delu uvrede možete pročitati ovde.
Česti postupci parnični za naknadu nematerijne štete nastaju usled netačnog novinskog izveštavanja i tužbi protiv novina, odnosno internet portala
Članom 200. Zakona o obligacionim odnosima (ZOO) navodi se da za pretrpljene fizičke bolove, za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, povrede ugleda, časti, slobode ili prava ličnosti, smrti bliskog lica kao i za strah sud će, ako nađe da okolnosti slučaja, a naročito jačina bolova i straha i njihovo trajanje to opravdava, dosuditi pravičnu novčanu naknadu, nezavisno od naknade materijalne štete kao i u njenom odsustvu.
Prilikom odlučivanja o zahtevu za naknadu nematerijalne štete, kao i o visini njene naknade, sud će voditi računa o značaju povređenog dobra i cilju kome služi ta naknada, ali i o tome da se njome ne pogoduje težnjama koje nisu spojive sa njenom prirodom i društvenom svrhom.
Lica koja imaju pravo na novčanu naknadu u slučaju smrti ili teškog invaliditeta
(1) U slučaju smrti nekog lica, sud može dosuditi članovima njegove uže porodice (bračni drug, deca i roditelji) pravičnu novčanu naknadu za njihove duševne bolove.
(2) Takva naknada može se dosuditi i braći i sestrama ako je između njih i umrlog postojala trajnija zajednica života.
(3) U slučaju naročito teškog invaliditeta nekog lica, sud može dosuditi njegovom bračnom drugu, deci i roditeljima pravičnu novčanu naknadu za njihove duševne bolove.
(4) Naknada iz st. 1 i 3 ovog člana može se dosuditi i vanbračnom drugu, ako je između njega i umrlog, odnosno povređenog postojala trajnija zajednica života.
Postupak za naknadu nematerijalne štete
Advokatska kancelarija Knežević u Beogradu vrši zastupanje klijenata u sudskim postupcima za naknadu štete. Sudski postupak za naknadu štete pokreće se tužbom pred nadležnim sudom kojom se od tuženog zahteva da nadoknadi nanetu štetu oštećenom. Ukoliko ste zainteresovani za saradnju, možete nas kontaktirati.