Ugovor o poklonu-Advokat Beograd Knežević
Ugovor o poklonu je ugovor kojim se jedno lice (poklonodavac) obavezuje da iz svoje imovine prenese u imovinu drugog lica (poklonoprimca) neko imovinsko pravo, bez naknade. Ugovor o poklonu nije regulisao ZOO (Zakon o obligacionim odnosim), pa se na njega primenjuju pravna pravila iz starih zakonika, poput Srpskog građanskog zakonika i dr.
Zakon o nasleđivanju je propisao da se poklonom smatra svako odricanje od prava, pa i odricanje od nasleđa u korist određenog naslednika, otpuštanje duga, ono što je ostavilac za života dao nasledniku na ime naslednog dela ili zbog osnivanja ili proširenja domaćinstva ili obavljanja zanimanja, kao i svako drugo besplatno raspolaganje.
Ugovor o poklonu je imenovan, formalan, jednostrano obavezan, dobročin, komutativan, a zaključuje se u odnosu na ličnost. Forma ugovora o poklonu je bitan uslov njegove punovažnosti (ad solemnitatem). Ona je predviđena da bi se onemogućila brzopletost i nepromišljenost u činjenju poklona, ali i onemogućila neizvesnost usmeno zaključenih ugovora o poklonu.
Ugovor o poklonu koji za predmet ima nepokretnu stvar mora biti zaključen u formi pisane javne isprave, a potpisi ugovarača overavaju se od strane javnog beležnika (zakonska forma). Moguće je i da se ugovorne strane sporazumeju da posebna forma bude uslov punovažnosti njihovog ugovora o poklonu. Ugovor o poklonu koji nije zaključen u ugovorenoj formi je ništav.
U ugovoru o poklonu bitna su svojstva obe strane. On najčešće nastaje između srodnika i drugih bliskih lica, s obzirom na određenu ličnost (intuitu personae). Izuzetno, poklon ne mora biti vezan za ličnost (na primer, poklon u opštekorisne svrhe).
Predmet poklona je bilo koje imovinsko pravo. To može biti pokretna ili nepokretna stvar u prometu, neko drugo prenosivo apsolutno pravo (npr, patent, model, uzorak, žig itd.) ili obligaciono pravo. Predmet ugovora o poklonu mora biti moguć, dopušten i određen, odnosno odrediv.
Valja naglasiti da imovinska prava vezana za ličnost ne mogu biti predmet poklona, kao što su zakonsko pravo izdržavanja, lična službenost itd. Najčešće su predmet poklona imovinska prava koja postoje u vreme zaključenja ugovora o poklonu, ali to mogu biti i buduće stvari-rod voćaka, stvar koja će se tek proizvesti itd. Ništav je, međutim, ugovor o poklonu budućeg nasledstva kome se poklonodavac nada (član 180. ZON). Poklonodavac može opozvati ugovor o poklonu ako je poklonoprimac ispoljio grubu nezahvalnost prema poklonodavcu. Poklon može biti opozvan ne samo zbog grube nezahvalnosti pokazane lično poklonodavcu, nego i grube nezahvalnosti iskazane prema članovima njegove porodice i drugim bliskim licima.
Na ugovor o poklonu zaključen između supružnika pre ili u toku zaključenja braka primenjuju se pravila obligacionog prava (lex generalis) i odredbe Porodičnog zakona (lex specialis). U slučaju razvoda ili poništenja braka moguće je da jedan ili oba supružnika zahtevaju vraćanje učinjenih poklona. U zakonom određenim situacijama treća lica su ovlašćena da zahtevaju vraćanje predmeta poklona u celini ili delimično, tako da njegovo dejstvo prestaje između ugovornih strana.
Advokatska kancelarija Knežević se naravno bavi ovom pravnom oblašću i može sačiniti za Vas Ugovor o poklonu.