PRIVATNA KRIVIČNA TUŽBA – ADVOKATSKA KANCELARIJA BEOGRAD KNEŽEVIĆ
Privatna (krivična) tužba podnosi se nadležnom sudu. Mesno nadležan je, po pravilu, sud na čijem području je krivično delo izvršeno ili pokušano. Privatna tužba može se podneti i sudu na čijem području okrivljeni ima prebivalište ili boravište.
Privatna tužba se podnosi u roku od tri meseca od dana kada je oštećeni saznao za krivično delo i osumnjičenog.
SADRŽAJ PRIVATNE TUŽBE – ADVOKAT BEOGRAD
1) ime i prezime okrivljenog sa ličnim podacima ukoliko su poznati;
2) kratak opis dela;
3) zakonski naziv krivičnog dela;
4) označenje suda pred kojim se ima održati glavni pretres;
5) predlog koje dokaze treba izvesti na glavnom pretresu, sa naznačenjem činjenica koje bi se imale dokazati i kojim od predloženih dokaza;
6) predlog vrste i mere krivične sankcije i mere čije se izricanje traži.
OŠTEĆENI I PRIVATNI TUŽILAC – ADVOKATSKA KANCELARIJA BEOGRAD
Kao što smo na početku već naveli, za krivična dela za koja se goni po predlogu oštećenog ili po privatnoj tužbi, tužba se podnosi u roku od tri meseca od dana kad je ovlašćeno lice saznalo za krivično delo i učinioca.
Ako je krivičnim delom oštećeno više lica, gonjenje će se preduzeti, odnosno nastaviti po predlogu ili privatnoj tužbi bilo kog oštećenog.
Oštećeni i privatni tužilac mogu svojom izjavom sudu pred kojim se vodi postupak odustati od predloga, odnosno privatne tužbe do završetka glavnog pretresa. U tom slučaju oni gube pravo da ponovo podnesu predlog, odnosno privatnu tužbu.
Ako je oštećeni podneo krivičnu prijavu ili je podneo predlog za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahteva u krivičnom postupku, smatraće se da je time podneo i predlog za gonjenje.
Kada je oštećeni podneo krivičnu prijavu ili predlog za gonjenje, a u toku postupka se utvrdi da se radi o krivičnom delu za koje se goni po privatnoj tužbi, prijava, odnosno predlog smatraće se blagovremenom privatnom tužbom ako su podneti u roku predviđenom za privatnu tužbu. Blagovremeno podneta privatna tužba smatraće se blagovremeno podnetim predlogom oštećenog ako se u toku postupka utvrdi da se radi o krivičnom delu za koje se goni po predlogu.
Za maloletnike i lica koja su potpuno lišena poslovne sposobnosti, predlog ili privatnu tužbu podnosi njihov zakonski zastupnik.
KRIVIČNA PRIJAVA I PRIVATNA KRIVIČNA TUŽBA – ADVOKATSKA KANCELARIJA BEOGRAD
Krivična prijava i privatna krivična tužba su inicijalni akti putem kojih se najčešće pokreće krivični postupak, postoje značajne razlike medju njima, više o tome na sledećem linku.
Najpre, razlika je u samom postupanju državnih organa kada prime krivičnu prijavu i kada prime privatnu krivičnu tužbu. Naime, kada se podnosi krivična prijava, kao što smo gore naveli, organ je dužan da po službenoj dužnosti ispituje da li su navodi tačni, da li je zaista učinjeno delo, itd. Kod privatne tužbe, tužilaštvo ne goni po službenoj dužnosti, već je lice, najčešće oštećeni, koji podnese tužbu, dužan da tokom postupka preduzima zajedno sa svojim advokatom određene radnje koje pak Tužilaštvo preduzima po službenoj dužnosti kod krivične prijave.
Obično je u odnosu na težinu krivičnog dela, zakonodavac i izvršio tu podelu, te za relativno lakša dela(najčešće krivično delo uvrede, laka telesna povreda i uništenje i oštećenje tuđe stvari) ne gone državni pravosudni organi po službenoj dužnosti, već lice čiji su pre svega privatni interesi povređeni, te se zato i naziva privatnom krivičnom tužbom.
PODNOŠENJE PRIVATNE KRIVIČNE TUŽBE –ADVOKATSKA KANCELARIJA BEOGRAD
Iako teoretski privatnu krivičnu tužbu možete sami sastaviti i podneti, ipak je iskreni savet da angažujete advokata krivičara, odnosno advokatsku kancelariju koja se bavi krivičnim pravom, jer je u pitanju zaista složen podnesak i postupak, koji da bi imao „težinu“ potrebno je što bolje pravno uobličiti, potkrepiti njene navode što verodostojnijim dokazima, itd.