Nedavanje izdržavanja(alimentacije) – Advokatska kancelarija Knežević Beograd
Svi mi ili izdržavamo ili smo izdržavani. Neko je dete, neko roditelj, neko bivši supružnik, itd.
Sudsko utvrđivanje obaveze izdržavanja
Međutim, problem nastaje kada neko ko ima obavezu izdržavanja ne ispunjava svoju obavezu. Tada je potrebno da se ta njegova obaveza utvrdi „na sudu“.
Međutim, često se dešava da se, uprkos pravosnažnoj sudskoj presudi, davalac izdržavanja i dalje oglušava o svoje obaveze izdržavanja, iako su već utvrđene sudskim putem.
Naplata izdržavanja utvrđenog na sudu
U slučaju da postoji pravosnažna sudska presuda, a davalac izdržavanja ne ispunjava svoju obavezu izdržavanja, na raspolaganju stoji nekoliko opcija:
- postupak za prinudno izvršenje
- postupak obezbeđenja potraživanja
- parnični postupak za naknadu štete – ako ste zbog neprimanja izdržavanja pretrpeli materijalnu ili nematerijalnu štetu.
Postupak prinudnog izvršenja obaveze davanja alimentacije
Ukoliko već posedujete presudu suda kojom je utvrđena obaveza drugog supružnika da plaća alimentaciju, kao i iznos alimentacije, možete pokrenuti postupak za prinudno izvršenje obaveze davanja alimentacije. Taj postupak možete samostalno ili putem advokata pokrenuti pred nadležnim sudom. Nadležni sud je onaj prema mestu prebivališta izvršnog dužnika to jest obveznika davanja alimentacije. Primera radi, ukoliko je prebivalište supružnika koji izbegava obavezu davanja alimentacije u Novom Sadu, postupak se pokreće pred Osnovnim sudom u Novom sadu. Nadležnom sudu se obavezno podnosi pravosnažna sudska presuda u kojoj je utvrđena obaveza davanja alimentacije, kao i Predlog za izvršenje. U Predlogu za izvršenje se navodi da li će izvršenje sprovesti sud ili privatni izvršitelj.
Nakon podnošenja Predloga za izvršenje, sud će doneti Rešenje o izvršenju, na osnovu koga sud ili privatni izvršitelj, u zavisnosti od toga koga ste naveli u Predlogu za izvršenje, sprovodi izvršenje alimentacije u skladu sa presudom.
Privatni izvršitelj će najčešće pokušati sa odbijanjem “iznosa izdržavanja” od zarade koju poslodavac uplaćuje na račun izvršnog dužnika tj. davaoca alimentacije. Čak iako je davalac izdržavanja nezaposlen, to mu nije opravdanje, jer se procenjuju i njegove mogućnosti da radi i privređuje. Ako ne postoje računi, niti drugi vidovi zvaničnog primanja zarade, postoji čitav niz mera i mogućnosti kojima privatni izvršitelj može da naplati iznos izdržavanja, uključujući i plenidbu i prodaju pokretnih stvari.
Krivično delo nedavanja alimentacije
Nedavanje izdržavanja je i krivično kažnjivo. Tako član 195 Krivičnog zakonika navodi:
(1) Ko ne daje izdržavanje za lice koje je po zakonu dužan da izdržava, a ta dužnost je utvrđena izvršnom sudskom odlukom ili izvršnim poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, u iznosu i na način kako je to odlukom odnosno poravnanjem utvrđeno, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
(2) Neće se kazniti učinilac dela iz stava 1. ovog člana, ako iz opravdanih razloga nije davao izdržavanje.
(3) Ako su usled dela iz stava 1. ovog člana nastupile teške posledice za izdržavano lice, učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.
(4) Ako izrekne uslovnu osudu, sud može odrediti obavezu učiniocu da izmiri dospele obaveze i da uredno daje izdržavanje.
Advokat za naplatu alimentacije
Ukoliko vam je potreban advokat za pokretanje postupka za utvrđivanje iznosa alimentacije, advokat za naplatu alimentacije ili advokat za pokretanje krivičnog postupka za krivično delo nedavanja izdržavanja, možete nam se obratiti.