KRIVIČNO DELO UVREDA – ADVOKAT BEOGRAD KNEŽEVIĆ
Misao začne, reč porađa. Tako često nekad pomislimo za nekog nešto rđavo, uvredili bi ga, omalovažili, ali se obično suzdržimo, kažemo neka…pametniji popušta. Međutim, katkad, posebno u afektu, dogodi se i da nekog onako pošteno uvredimo. E tada taj neko ima mogućnost čak i krivično da nas goni, i to za krivično delo uvrede.
Uvredu reguliše član 170 KZ, koji navodi: „Ko uvredi drugog kazniće se novčanom kaznom od dvadeset do sto dnevnih iznosa ili novčanom kaznom od četrdeset hiljada do dvesta hiljada dinara.“
Ako je delo iz stava 1 ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije ili sličnih sredstava ili na javnom skupu, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od osamdeset do dvestačetrdeset dnevnih iznosa ili novčanom kaznom od stopedeset hiljada do četristopedeset hiljada dinara.
Ako je uvređeni uvredu uzvratio, sud može obe ili jednu stranu kazniti ili osloboditi od kazne.
Ono što je dosta bitno obeležje krivičnog dela uvrede jeste da je data u nameri omalovažavanja.
Kad se učinilac neće kazniti za uvredu
Bitno je naglasiti da se neće kazniti za krivično delo uvrede učinilac ako je izlaganje dato u okviru ozbiljne kritike u naučnom ili umetničkom delu, u vršenju službene dužnosti, novinarskog poziva, političke delatnosti, u odbrani nekog prava ili zaštiti opravdanih interesa, ako se iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti vidi da to nije učinjeno u nameri omalovažavanja.
Potrebna je dakle kumulativna ispunjenost i okolnosti, ali i namere.
I na kraju, opreza radi, savet je da se, ipak, suzdržimo uvreda, no ako se neko o to oglušava i nezadrživo vređa, onda je pravno sredstvo najbolje sredstvo kojim mu možete odgovoriti. Naravno, u pitanju je tužba za uvredu.